top of page

שייכת

"ההצגה 'שייכת' היא מסמך בימתי שלופת בגרון ולא מרפה ימים רבים אחרי הצפייה..." (תמר רותם, הארץ).

 

יום אחד ברחוב עוצרת משטרת ישראל את יהודית, חברה בקבוצה שחיה ביחד בבנין במרכז הארץ. גם את שאר חברי הקבוצה המורכבת מנשים וילדים עוצרת המשטרה, וגם את מנהיג הקבוצה, גבר, המואשם בעברות קשות של מין והחזקת חברי הקבוצה בתנאי עבדות. כל חברות הקבוצה מופרדות. כל אחת ביחד עם ילדיה נשלחות למקלטים שונים. נאסר עליהן ליצור קשר אחת עם השנייה. מאותו רגע צריכה יהודית להתמודד עם הניתוק והפירוק של הקבוצה שהייתה משפחתה ומרכז חייה במשך 12 שנים. בהוראת הרשויות היא חוזרת לבית הוריה, אותו עזבה בנערותה, הפעם כאמא. העובדות שמתגלות לה על שהתרחש בבית המשותף של אותו גבר לו הייתה מסורה כל אותן שנים, מאיימות לשמוט את הקרקע מתחת לרגליה. מנקודה זו היא צריכה להיאבק, לבנות לעצמה ולחמשת ילדיה נתיב קיום בתוך המשפחה, הקיבוץ והחברה הישראלית אליהם היא לא מרגישה שייכת.

 

מחזה ובימוי אלירן כספי ("טיק תיק" זוכת פרס תיאטרונטו 2013, "קילר ג'ו" זוכת פרס שחקנית השנה 2012, "כל יום חמישי" מועמדת לפרס שחקנית השנה 2013)

ביצוע שנטל כהן

מוסיקה ועיצוב תאורה נדב ברנע

 

המחזה הינו יצירת אומנותית ואין בהצגתו משום קביעה ו/או אמירה כי אירוע זה או אחר אכן התקיימו.
 

באישור 'תרבות לישראל'

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ביקורות
תמר רותם, גלריה, הארץ

"ההצגה 'שייכת' היא מסמך בימתי שלופת בגרון ולא מרפה ימים רבים אחרי הצפייה, למרות שסיפור המסגרת של ההצגה התפרסם וסופו ידוע... מוקד ההצגה הוא התהליך הכואב של ההתפכחות, דרך הקולות הרבים שמתרוצצים בנפשה של הגיבורה... במידה רבה זהו סיפור גאולה ולידתה של אישה...
אפשר להעריך את האיפוק בהגשה המרגשת והמדויקת. אלירן כספי, שכתב את המחזה וביים את ההצגה, יוצא מתוך האקטואליה ומצליח ליצוק בחומרים הדרמטיים המצויים בשפע של העלילה, רובד נוסף של משמעות. הוא יוצר הצגה שאינה מציצנית... הוא משרטט בעדינות את תמונת נפשה של גיבורת הדרמה... ההצגה היא כעין חקירה אל שורשיו של הקשר בין קורבן והמתעלל. התמיהה אם זה קורה רק לנשים, ומדוע, מלווה את הצפייה".

לביקורת המלאה

 

 

מרתה יודעת מגזין תיאטרון אינטרנטי

"ההצגה 'שייכת' מאת ובבימויו של אלירן כספי, בביצועה של שנטל כהן, היא יצירה ייחודית המצליחה להראות לקהל באופן נוגע וכן, מה קורה אחרי קפיצת הראש אל בריכה של חיים אחרים, חדשים לגמרי. לכו לצפות..."

לביקורת המלאה

 

 

אתר נענע 10 

 "חיכתה לי הפתעה לא קטנה. על במה חכמה מצויירת בגיר משחקת וחיה יהודית, הדמות הראשית, את מהלך חייה מהיום שבו עצרה משטרת ישראל את הכת, ובכוונה אני כותבת משחקת וחיה, כי בהצגות יחיד לעיתים מספרים סיפורים". זה לא המקרה. במעברים חכמים היא פוסעת בין העבר שלה שהוא ריבוע גיר כולא ומגביל לבין ההווה שלה שהוא התמודדות בלתי פוסקת על מקום לחיות, להתפרנס ,לנשום, לגדל חמישה ילדים וגם לנסות להרגיש כאשה בוגרת את החיים בחוץ שכל כך הפחידו אותה, עד שבחרה כנערה צעירה להסתופף תחת כנפיו של מנהיג הכת הזאת, שיכולת השכנוע העצומה שלו, המניפולציות שלו על יהודית הנערה, מכמירות את הלב... הטקסט שרקח אלירן כספי בהשראת יומניה של יהודית הרמן שעלתה בסוף הערב להשתחוויה עם השחקנית, מצמית, מדויק, מרגש ולעיתים מצחיק, הבימוי נקי ממאמץ וכל כך אסטתי. מוסיקה ועיצוב תאורה מצוינים של נדב ברנע משלימים את החוויה לערב חזק ועוצמתי, העוסק למעשה במחיר שמשלמת של אישה צעירה על הרצון להיות שייכת. לא בכדי החליט פסטיבל תיאטרונטו לארח את ההצגה הנפלאה הזאת. רוצו לראות"

לביקורת המלאה

 

 

אתר "סלונה"

המחזאי המוכשר אלירן כספי, שגם ביים את ההצגה, מצליח באמצעות משפטים ישירים, חזקים ומטלטלים להעביר את עוצמת החוויה, של חיים בבועה ובתנאי עבדות משך 12 ויותר שנים."

לביקורת המלאה

תגיות: מעמד האישה, יום המאבק באלימות נגד נשים, יום אלמ"ב, הצגה על מעמד האישה, גב במה, שייכת קאמרי, שייכת תיאטרון גבעתיים, שייכת הצגה, שייכת גואל רצון, שייכת יהודית הרמן, אתר הבית של שייכת, דף הבית של ההצגה שייכת, שייכת צור קשר, הצגה ליום המאבק באלימות נשים,עיר ללא אלימות , נעמת, הצגה עיר ללא אלימות, הצגות נשים, הצגות על נשים, הצגות יחיד, שבוע המאבק באלימות נגד נשים, שייכת הצגה, יהודית הרמן, נשות גואל רצון, הרצאה גואל רצון, ההרמון, הרמון, הצגה אלימות במשפחה, אלימות במשפחה, הצגה עיר ללא אלימות, אלימות נגד נשים, אלירן כספי, הצגות קטנות, הצגות רפרטואר, הצגה קאמרית, סל תרבות, סל תרבות הצגות מומלצות, סל תרבות המלצות, סל תרבות תיאטרון, הצגה מומלצת, המלצה על הצגה, הצגת השנה, יום האישה, הצגה ליום האשה, הצגה ליום המאבק, הצגה נגד אלימות בנשים, ויצו, הצגה מומלצת ליום המאבק, הצגה מומלצת לשבוע המאבק, תוכן מומלץ ליום המאבק, תוכן מומלץ לשבוע המאבק, המלצה לשבוע המאבק, הצגות נשים, הצגות נשים מומלצות, יום האישה, מופע ליום האישה, הצגה ליום האישה, הצגות נשים חזקות, הצגות על סיפור אמיתי, הרצאה על סיפור אישי, הצגה מרגשת, סיפור אישי, הרצאה ליום האישה, הרצה לשבוע המאבק, הרצאה ליום המאבק, הרצאה אלמ"ב, הרצאה ליום אלמ"ב, הצגה חודש נובמבר, על"א, עיר ללא אלימות, נעמ"ת, הצגה עיר ללא אלימות, הצגות יחיד, הצגת יחיד, הצגות נשים, הצגות על נשים, שחקנית השנה, קיפוד הזהב, פרינג', פרסי הפרינג'

מחזה מאת אלירן כספי
 
בהשראת יומניה של יהודית הרמן שחיה 12 שנים 
בכת גואל רצון
 
בביצוע השחקנית שנטל כהן
bottom of page